Här kommer svaren på era frågor om vikt! De som jag inte besvarat här har jag svarat på i kommentarsfältet. Eftersom de flesta undrade vad jag själv hade för mått och vikt har jag börjat med att presentera det. Voila!
Ida Pyk: Vikt: 52 kilo, Längd: 176 cm, Höft: 85 cm, Midja: 60 cm, Byst: 85 cmHar du/eller har du haft anorexi?
- Nej, jag har inte anorexi. När jag började som modell (då bodde jag i Los Angeles) funderade jag mycket kring vikt. Jag hade modellkompisar som bantade trots att de var smala och det gjorde mig osäker. Jag tampades med tankar som: måste man banta när man är modell? Vad är vanligt att väga? Under samma tid blev jag scoutad av en modellagentur från Paris. I Paris var det hårt klimat och jag var ung och osäker. Jag bodde där i någon månad, sedan frågade min bokare på agenturen: ”Ida, hur mår du? Äter du ordentligt?” Jag minns hur jag kände att allt blev tyst omkring mig, ni vet, hur det känns när man sjunker precis innan man ska börja gråta. Så här i efterhand vet jag att jag kämpade med ätstörningar. Samma dag ringde jag till mamma och sade att jag ville flytta hem. Idag har jag jobbat som modell i över fem år och jag vet att jag inte behöver banta för att passa in i branschen. Att jobba som modell kräver att du har en naturligt smal kropp, vilket jag alltid haft, men det är när man försöker anpassa sig och bli något/någon man inte är, som det blir fel.
Har du någon anhörig/modellkompis, som har haft ätstörningar?
- Nästan alla jag känner (modeller, icke modeller) har eller har haft någon typ av ätstörning. När man kommer i tonåren är det naturligt att kroppen förändras och man går upp lite i vikt. Många börjar då förändra sina matvanor och det är sorgligt. Också i vuxen ålder tampas de flesta med frågor som: är jag nöjd med min kropp? Hur mycket vill jag väga? Tänk va skönt det vore om vi kunde vara
nöjda med våra kroppar oavsett hur de såg ut, eller vilka vi var.
Vad äter du?
- Jag äter frukost, lunch och middag varje dag. Jag äter pasta, ris, potatis, grönsaker, fisk, bröd och godis (älskar choklad!). Jag äter inte kött, det slutade jag med när jag var tolv och stolt sol och vårare. En sak jag lärt mig av perioden då jag hade ätstörningar är att man aldrig får tänka att man ska ”hoppa över” ett mål mat för att bli smalare. Det är farligt och skapar obalans i kroppen. Mitt största råd är att äta nyttigt och på rutiner. Och så måste man unna sig onyttiga saker när man känner för det!
Tränar du?
- Nej jag tränar faktiskt aldrig, med undantag för en promenad då och då och fuldans när jag är ute och partajar. Jag är sjukt lat!
Har modeller högt krav på sig att vara smala? Kan agenturen eller kunderna på en casting säga att modellerna måste gå ner några kilon?
- Modeller måste hålla sig inom de mått kläderna i branschen ligger på, vilket är storlek 34-36. Om en modell blir mindre, eller större än måtten kan det bli svårt med jobb.
Är du nöjd med dig vikt?
- Ja och nej. Jag har haft samma vikt i flera år, så jag har vant mig vid det. Men om jag fick välja skulle vilja gå upp några kilon och jag jobbar på det!
Brukar du få kommentarer om ditt utseende som ”du är smal som en pinne" eller "är du anorektiker”?
- Ja, jag får ofta sådana kommentarer och det gör mig ledsen. Jag tycker att tjejers kroppar förtjänar att lämnas i fred: oavsett om de är tjocka eller smala, de har verkligen tuggats sönder och samman i debatten.
Ett råd till någon med ätstörningar?
- Det är roligare att äta Pizza tillsammans, än fullkornsbröd ensam.