Blott 29 år gammal och faktiskt med bara några år bakom sig som egen
fotograf har Marcus Ohlsson gjort en kometkarriär i modevärlden. Hans
vackra, sensuella och omedelbara modefoto, gärna i naturligt ljus och
miljö, fångar de rätta ögonblicken.
– Jag tycker man kan se om det är jag som har tagit bilden, men det är
svårt att sätta på fingret vad det är. En känsla, ett uttryck, en
blick. Det finns ett ögonblick av kontakt.
När började du fotografera?
– På gymnasiet i Göteborg fotade jag polare som åkte skateboard. Sen
var jag assistent i 6 år i Stockholm innan jag började plåta helt själv.
Vad är det roligaste du vet?
– Att min hobby är mitt yrke, det är lyxigt.
Finns det något som du inte kan som du skulle vilja kunna?
Spela olika instrument!
Grattis om ni går i giftastankar! Det råder ingen brist på vita klänningar i vår. Långa klassiska kreationer syns bredvid söta, korta klänningsalternativ. Inspireras av klänningarna på catwalken inför ditt eget val.
av JENNY FREDRIKSSON foto IMAXTRE... Läs mer »
Har du en förkärlek för guldplagg? Då är det bara att välja och vraka just nu. I butikerna hittar du just nu guld i alla möjliga former och färger. Emma Elwin har valt ut tio guldklimpar i butik just nu.
av EMMA ELWIN
Klänning, 1 104 kr, Topsho... Läs mer »
Ska du gifta dig i sommar? Eller har du en vän som ska? Då ska du kika in i Elsas blogg idag där hennes bilder inspirerar till många vintagelösningar till bröllopet. Både vackert och miljövänligt... Läs mer »
ELLEs inredningsbloggare Maria har spanat in ett svenskt modehotell värt ett besök: "Att modehus och designer startar hotell är inget nytt – världen är strösslad med lyxiga tak över huvuden signerade Missoni, Maison Martin Margiela, Moschino, Bulga... Läs mer »
I dagens streetstyle har vi koncentrerat oss på ett av garderobens bästa basplagg – skjortan. Denna klassiker har i dagens spaning matchats på tio olika sätt. Du hittar allt ifrån den sköna pyjamasskjortan till den klassiska vita. Inspireras till e... Läs mer »