Annons

ELLEs 8 bästa tips för vintersemestern

Livsstil | publicerad 08:38, 19 februari 2012

När solen skiner och termometern visar ett par grader – då är inget härligare än skidåkning. Här är ELLEs 8 bästa tips inför resan – och fyra shoppingtips till en röd och snygg nedfart.

av MARI JANSON

Först: tänk efter vad du vill ha. Om du precis lärt dig plogsvängen ska du nog inte åka till Engelberg i Schweiz, känt för sin offpiståkning, utan välja något italienskt med snälla skidskolor och många blå backar. Prova softa jetsetorten Cortina D’Ampezzo eller familjevänliga Champoluc. Plus för Italien är att priserna är lägre än i Frankrike och Schweiz – och maten bättre!

Östeuropa har inte de högsta bergen eller de mest pittoreska byarna, men du får mer för semesterkassan och poäng för exotismen. Kolla in Bansko och Borovets i Bulgarien eller Kranjska Gora i Slovenien.

Åre är störst, bäst och snyggast här hemma och finfina Copperhill i Björnen satsar på nytt vip-spa, ny lyxrestaurang i biblioteket och mer barnpassning i vinter.

Kolla alltid när det är skollov – och undvik dem. Januari är kallt men snösäkert, åker du i mars–april är det bäst att kolla höjd över havet och satsa på orter som ligger högt.

Lågprisflyg som Ryanair är värda att kolla upp – sen hyrbil eller buss till slutdestinationen.

Boka på nätet och jämför priser. Alla hotellsajter har gott om hotell i Alperna.

Pendla! Om du vill åka i tjusiga Wengen i Schweiz betalar du bara en tredjedel för boendet i Lauterbrunnen, en kvart bort med tåg. Eller kolla in Hostelbookers.com, till och med i Prada- och pälstäta St Moritz finns överkomliga rum som på Hotel Stille.

Hyr bra utrustning, använd hjälm och kolla hemförsäkringen – extra viktigt om du åker skidor i USA där en sjukhusräkning lätt blir enormt dyr.

GLÖM INTE:

Vikbara Sunpockets, 499 kr. Dunjacka, 4 000 kr, Dolomite. Hjälm från svenska Poc, 1 995 kr. Kiehl´s Cross-terrain med spf 50, 250 kr.

Dela:
  • Facebook
  • email
  • Twitter

Translate: English Deutsch Français Suomi

Liknande artiklar

Upplev Paris genom Elsas kameralins

Mode | publicerad 10:46, 21 maj 2012

Elsa har varit i Paris. Och ingen upplever Paris på ett så vackert sätt som Elsa Billgren. Se alla hennes bilder i bloggen idag... Läs mer »

Annons

Trendigt på Emmas klubbpremiär

Blogg | Publicerad 09:01, 21 maj 2012

I helgen var det dags för premiären av Emma Elwins klubb – och det var trendigt värre under festli... Läs mer »

Annons
slideshow

Få brudinspiration från catwalken

Mode | publicerad 06:39, 19 maj 2012

Grattis om ni går i giftastankar! Det råder ingen brist på vita klänningar i vår. Långa klassiska kreationer syns bredvid söta, korta klänningsalternativ. Inspireras av klänningarna på catwalken inför ditt eget val. av JENNY FREDRIKSSON foto IMAXTRE... Läs mer »

Dubbla boktips inför sommaren

Blogg | Publicerad 14:40, 18 maj 2012

Inredningsbloggen Husligheter bjuder på två fina boktips inför sommaren: "Här är två böcker som öv... Läs mer »

Glansigast (och snyggast) på festen!

Mode | Publicerad 11:39, 18 maj 2012

Vårens alla underbart skimrande plagg är förstås helt perfekt på fest. Metallglans piggar upp garder... Läs mer »

slideshow

Shopping: 10 guldklimpar

Shopping | publicerad 06:03, 18 maj 2012

Har du en förkärlek för guldplagg? Då är det bara att välja och vraka just nu. I butikerna hittar du just nu guld i alla möjliga former och färger. Emma Elwin har valt ut tio guldklimpar i butik just nu. av EMMA ELWIN Klänning, 1 104 kr, Topsho... Läs mer »

Sofias träningsprogram för nybörjare!

Mode | Publicerad 14:32, 17 maj 2012

Är du redan träningsbiten men ingen som är ute och springer varje dag? Eller är du en av dem som gär... Läs mer »

Inspiration till ett vintagebröllop ♡

Blogg | publicerad 11:52, 17 maj 2012

Ska du gifta dig i sommar? Eller har du en vän som ska? Då ska du kika in i Elsas blogg idag där hennes bilder inspirerar till många vintagelösningar till bröllopet. Både vackert och miljövänligt... Läs mer »

”Ja, vi elsker dette landet…” ♪ ♬

Mode | Publicerad 10:30, 17 maj 2012

Idag är det Norges nationaldag, en dag som firas som om det vore den sista. Varje år. Vi ringde up... Läs mer »

Färghypnos och wow-volang!

Mode | Publicerad 05:37, 17 maj 2012

Sommar innebär bröllop, student och jobbfester – kalassäsongen har verkligen kickat i gång. ELLEs ... Läs mer »

slideshow

Resetips: Besök Rikas hotell i Amsterdam

Blogg | publicerad 14:02, 16 maj 2012

ELLEs inredningsbloggare Maria har spanat in ett svenskt modehotell värt ett besök: "Att modehus och designer startar hotell är inget nytt – världen är strösslad med lyxiga tak över huvuden signerade Missoni, Maison Martin Margiela, Moschino, Bulga... Läs mer »

Häng med Emma på F12 i sommar!

Blogg | Publicerad 11:31, 16 maj 2012

Läser du Emma Elwins blogg och är sugen på att träffa henne (eller kanske bara spana in vilka skor... Läs mer »

Streetstyle: Snygg i skjorta

Streetstyle | publicerad 07:01, 16 maj 2012

I dagens streetstyle har vi koncentrerat oss på ett av garderobens bästa basplagg – skjortan. Denna klassiker har i dagens spaning matchats på tio olika sätt. Du hittar allt ifrån den sköna pyjamasskjortan till den klassiska vita. Inspireras till e... Läs mer »

Mini-intervju: Formgivaren Lisa Bengtsson

Blogg | Publicerad 16:26, 15 maj 2012

Maria Soxbo skriver inredningsbloggen HUSLIGHETER här på elle.se och träffade i förra veckan formg... Läs mer »

ELLE ❤ Klippdockan Elsa Billgren

Blogg | Publicerad 14:01, 15 maj 2012

Elsa Billgren gör vår största blogg här på elle.se och ibland skickar hennes duktiga, kreativa och... Läs mer »