Populärt: Shoppingtips Modetrender Vårmode 2025 Se Min Look Festkläder

Modebolaget Nathalie Schuterman ansöker om konkurs

27 jan, 2025
Modebolaget Nathalie Schuterman ansöker om konkurs
Modebolaget Nathalie Schuterman har ansökt om konkurs. Nyheten kommer ett halvår efter att butiken på Birger Jarlsgatan i Stockholm stängde ner efter 26 år.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons
Fashion moments: Amy AdamsBrand logo
Fashion moments: Amy Adams

Det var under sommaren 2024 som nyheten om att Nathalie Schutermans butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm stänger ner för att helt fokusera på e-handel. Detta efter att ha varit en självklar modedestination sedan butiken öppnades 1998.

"Jag är fascinerad av din ambition och vad du åstadkommit med butiken. Jag växte upp i butiken och den har alltid varit en del av mig, och vår mamma-dotter-relation. Det har varit en ära att vara vid din sida, att jobba med dig i showrooms världen över", skrev Nathalies dotter Chloé Schuterman då på Instagram.

Nathalie Schuterman i konkurs

Nu har modebolaget, som i oktober 2024 bytte namn från Nathalie Schuterman AB till Modegruppen Stockholm AB, ansökt om konkurs. Detta enligt handlingar från Stockholms Tingsrätt. En nyhet som Breakit var först att rapportera om.

TT

Under räkenskapsåret juli 2023-juni 2024 sades all personal upp, vilket framkommer i offentliggjorda bokslut.

Annons

Nyheten kommer drygt en vecka efter att det svenska och internationellt hyllade Eytys går i konkurs.

Startat egna modemärken

Nathalie Schutermans karriär inleddes med modestudier på American Collece i London och redan som 26-åring köpte hon sin första butik, Taste, på Östermalm i Stockholm.

De senaste åren har Nathalie Schuterman och Chloé Schuterman startat egna varumärken som sålts i butiken, däribland Leoní och Cloeyes, vilka väntas fortsätta satsas på.

Foto: TT

Annons