Silvana Imam släpper nya albumet Tro: "De här låtarna betyder allt för mig"
Efter år av kamp och ilska riktar Silvana nu blicken mot kärlek och tro – på sig själv, på andra och på framtiden. Nya albumet Tro, som släpps idag, är det första nysläppet från Silvana på sex år. Albumet beskriver hon som en resa från hämndlysten vrede till insikten att kärlek och rättvisa kan vara de starkaste vapnen.
Silvana Imam om nya albumet tro
– Jag har låtit muren falla i detta skapande. Jag är sårbar, jag är mig själv och jag fortsätter att skriva om det som bränner. Tro är min tilltro till att vara vägledd, inte tappa hoppet, se kärleken i alla människor, se kärleken i mig, mina egna brister och acceptera, fortsätta älska och förlåta. Min konst är både ett skydd och en hyllning – till livet, kärleken och kampen, säger Silvana om albumet.
Albumet rör sig mellan personliga reflektioner, kamp och lekfullhet och på skivan samarbetar hon med artister som Mapei, Alma, Parham, Biggie Juke, Coco O, Bette och Oscar Blesson.
– Musiken ger mig lugn, det är därför jag gör den. De här låtarna betyder allt för mig. Jag har låtit mig själv skriva kärlekslåtar, att flirta och vara kär. I’m gay and I’m free. Samtidigt tar jag upp orättvisor och våld, precis som jag alltid gjort. Jag inser hela tiden att musik har så många roller i våra liv, och det är något jag försöker fånga i det här albumet, säger Silvana Imam.
I samband med albumsläppet åker Silvana Imam ut på turné i Skandinavien som påbörjas i Stockholm den 19 mars.
Silvana Imam turné 2025
19 mars - Hus 7, Stockholm (exklusiv konsert för 13-17 år)
20 mars - Babel, Malmö
21 mars - Fållan, Stockholm
22 mars - Pustervik, Göteborg
28 mars - Rockefeller, Oslo
29 mars - Havet, Trondheim
6 april - Vega, Köpenhamn
7 april - Train, Århus
6-8 juni - Kesärauha Festival, Åbo
3-10 augusti - Smukfest, Skanderborg