Carin Wester kliver in i inredningsvärlden – med kollektion för Höganäs kakel
”Har du sett den gröna dörren? På vinden?”
Carin Wester hade precis flyttat in i parhuset i stockholmsförorten Bromma när grannen på andra sidan väggen viskande vände sig mot henne, som för att avslöja en hemlighet.
– Hon berättade att det här huset byggdes av två väninnor 1924. Den ena var lärarinna. Hon bodde i den ena delen. Den andra var konstnärinna och hon bodde i den här delen. De bodde och levde ensamma här, men var egentligen ett par. Så de hade en liten lönndörr på översta våningsplanet, berättar Carin när hon tar emot i det vackra köket på bottenvåningen.
När de sedan renoverade vinden hittade de den gröna dörren som konstnären Eva Schillberg och hennes partner satt in.
– Det var nästan så att jag fick tårar i ögonen när jag såg den, säger hon.
Den förbjudna kärlekshistorien berörde henne. När hon inredde det nya hemmet lämnade den spår, som den röda trappan – kärlekens färg – upp till vinden, och när hon sedan tog första steget in i inredningsvärlden med en färgpalett för Höganäs LAB var Eva Schillberg utgångspunkten.
– Jag ville bjuda in hennes systrar, berättar Carin.
Kollektionen består av fem kulörer och inspirationskällorna bakom dessa blev textilkonstnären Karin Larsson (bordeaux), skulptören Hertha Hilfon (ljusblå), keramikerna Lisa Larson (svart) och Signe Persson-Melin (smörgul) och mattmästaren Märta Måås-Fjetterström (khaki).
Just Carin Westers färgkänsla var en av orsakerna till att Höganäs kakel hörde av sig. För Carin själv var beslutet att tacka ja självklart.
– För det första är inredning min stora passion. Mode är mitt levebröd, men inredning är min passion. Höganäs kändes som en ”perfect match”. Det är ett företag som har väldigt fina värderingar, som står för något genuint och svenskt. Det passar väldigt väl in i hela min designfilosofi med hållbarhet och hur man skapar produkter över tid, säger Carin.