Marni gör goda, trendiga makarons

23 okt, 2009
Av
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

laduree_marni

Vi har alla sett Sarah Jessica Parkers karaktär Carrie i serien Sex and the city mumsa på makarons som om det inte fanns någon morgondag.

Kanske var det därifrån klädskaparen Marni fann inspiration till sitt samarbete med franska Ladurée, uppfinnaren av den moderna makaronen. Designern Consuelo Castiglioni har tagit fram en ask för Marni, kännetecknad av de klassiska polka-prickarna och rosetter som fyllda med de trendiga franska bakverken kommer att säljas i Ladurées butiker världen över.

Få det bästa av ELLEs värld - anmäl dig till våra nyhetsbrev

Vi handplockar vårt bästa innehåll åt dig med maxad inspiration och de senaste trenderna. Utöver det får du ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar och inbjudningar till olika event. Fyll bara i dina uppgifter här så sköter vi resten! ♥

Är man sugen på att köpa sig en liten ask föreslår vi ett besök i Paris, London, Dublin, Tokyo eller Consuelo Castiglionis hemland Schweiz – där finns kakorna.

Av Josefine Berglund

Annons