Nya matprogrammet: "Hemkunskap för vuxna"
SVTs nya matsatsning Timjan, tupp & tårta bjuder på tips och inspiration till enklare och roligare matlagning och uppslag till hur du gör middagsbordet mysigt.
Programledare är matkreatören och tv-kocken Lisa Lemke. Till sin hjälp har hon Sandra Mastio, (Sveriges Mästerkock 2015), Zeina Mourtada (hemkunskapslärare med över 100 000 följare på Instagram), Jimmy Brorsson (Dessertmästarna 2015) samt skribenten och fotografen Emma Lindquist (driver bloggen ”Att vara någons fru”).
– Det här är verkligen mitt stora drömprojekt, ett viktigt program som behövs! Några av de vanligaste frågorna jag får kring matlagning handlar inte om smaktvister och fine dining utan om grunderna. Hur länge håller saker och ting, när ska man faktiskt salta köttet? Vad behöver jag ha hemma och vad gör jag med den överblivna spagettin?, säger programledaren Lisa Lemke.
Modern hemkunskap för vuxna
Från en gammal prästgård i ett vårgrönskande Falkenberg ska tittarna bjudas på smittande matlagningsglädje och tips för både vardag och fest. Man kommer till exempel få svar på hur man får till bästa brunsåsen, vad som behövs för en fin dukning, om man kan göra sin egen tonic och vad som är hemligheten bakom riktigt bra grillning.
– Det här programmet handlar om det: modern hemkunskap för vuxna. Vi tar kål på myter, går tillbaka till grunden, gör smaktester och experiment och framför allt bjuder vi på okomplicerade recept och mycket värme, säger Lisa Lemke.