Superheta Rodarte vann
I slutet av förra veckan avgjordes Swiss Textile Awards, det schweisiska textilrådets stora pris. Förstapriset består av 100 000 Euro som ska användas till att presentera och/eller utveckla en kollektion. I år vann det amerikanska syskonparet Laure and Kate Mulleavy som tillsammans har märket Rodarte*. 2008 års övriga nominerade var Jean-Pierre Braganza, Louise Goldin, Richard Nicoll, Cathy Pill och TOGA.
– Rodarte är superheta, säger ELLE:s moderedaktör Jenny Fredriksson. Nya Vogue US har Rachel Weizs på omslaget – som bär Rodarte.
Hur skulle du beskriva dem?
– Rodarte är något så exotiskt som amerikanska avangardister. Deras rippade tylldrömmar från höstkollektion och deras håligt stickade goth-tajts har haft ett stort utslag på trendradarn. Vårens batikkreationer kommer att synas på många omslag och editorials i vår.
Samma kväll delades Anabelle award ut. I år gick priset till tyskan Judith Klingelnfeld som därmed får arbeta sida vid sida med Missonis team under ett år.
OM RODARTE:
*Systrarna Mulleavy är självlärda och bestämde sig 2005 för att starta sitt märke. De experimenterade med material, silhuetter och tekniker innan de 2005 presenterade sin första kollektion för utvalda moderedaktörer. Nu, bara tre år senare, är de ett av modevärldens hetaste designerpar. Namnet Rodarte har de tagit från sin mamma. Kika in på deras hemsida: www.rodarte.net
Plagg signerad RODARTE: