Nytt t-shirt-samarbete på Weekday

29 jan, 2009
Av
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons


5preview



Få det bästa av ELLEs värld - anmäl dig till våra nyhetsbrev

Vi handplockar vårt bästa innehåll åt dig med maxad inspiration och de senaste trenderna. Utöver det får du ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar och inbjudningar till olika event. Fyll bara i dina uppgifter här så sköter vi resten! ♥

5previews kollektion för Weekday innehåller t-shirts (för både herr och dam) med handgjorda prints som ”55” och ”Paris”. T-shirtsen kommer att kosta 25o kr och säljs i alla Weekdays butiker.

5preview består av svenska grafiska mönsterformgivaren och illustratören Emeli och argentinska arkitekten Diego. Båda bor och verkar i Rom, Italien. Grundtanken är svarta budskap på vita t-shirts, alla deras motiv vänds uppochner och bakochfram och namnet syftar på ordet förhandsgranskning vilket kan få oss att anta att kollektionen idag bara är en hint om vad som kommer framöver.

Läs mer om 5preview på 5preview.com.

Av Lisa Arnell
week_ill_3

En av kollektionens kommande t-shirts.

Annons