Pop: Lykke Lis oskuld

19 jul, 2010
Av
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons


Med debutskivan Youth novels tjusade Lykke Li Timotej Zachrisson, 24 år, världen med sin egensinnigt vridna mix av pop, folk, hiphop, melodier och melankoli. Kanye West, Kleerup och Bon Iver knackade på dörren och Lykke Lis Possibility blev New moon-soundtrackets mest älskade låt. ELLE korade henne också till Årets bäst scenklädda. Nu jobbar Lykke på skiva nummer två, som beräknas släppas nästa år.

Få det bästa av ELLEs värld - anmäl dig till våra nyhetsbrev

Vi handplockar vårt bästa innehåll åt dig med maxad inspiration och de senaste trenderna. Utöver det får du ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar och inbjudningar till olika event. Fyll bara i dina uppgifter här så sköter vi resten! ♥

– Jag skapar ny musik som jag själv skulle kalla speedad slowmotion. Det är ett bra tag sedan jag senast stod på en svensk scen och jag känner mig som oskuld på nytt, säger hon.

I sommar gör Lykke Li ett kort avbrott i studioarbetet för sin enda Nordenspelning i år, på Way out west 12–14 augusti. Missa den inte.

av MARIA LINDHOLM, JESSIKA GEDIN, KRISTIN LUNDELL

foto DANIEL JACKSON

HR_ese143-004-MF

Annons