Små flätade bröd med godisägg
22 mar, 2025
De flätade små bröden ser ut som söta fågelbon – som gömmer ett gott litet godisägg!
Annons
Små flätade bröd med godisägg
De flätade ”fågelbona” gömmer ett godisägg. Servera bullarna till eftermiddagskaffet eller som avslutning på påsklunchen.
Annons
15 stycken
Tid: 40 minuter + tid för jäsning och gräddning
Du behöver:
85 g smör
2 ½ dl filmjölk
25 g jäst
50 g (½ dl) socker
1 tsk vaniljsocker
1 ägg
½ tsk salt
450 g (7 ½ dl) vetemjöl
1 ägg till pensling
Dekoration:
15 godisägg
3 msk florsocker
Gör så här:
- Smält smöret i en liten kastrull tillsammans med filmjölken. Låt blandningen svalna och bli ljummen. Häll den sedan i en bunke och lös upp jästen i vätskan. Tillsätt socker, vaniljsocker, ägg och salt. Rör om ordentligt.
- Tillsätt mjölet, lite i taget, och arbeta degen tills den är slät. Den får gärna vara lite klibbig. Låt degen jäsa övertäckt i 1 timme.
- Dela degen i 15 lika stora bitar (väg gärna bitarna). Dela varje bit i 3 delar, rulla dem till långa korvar på ca 20 cm och fläta dem. Forma flätorna till små ”fågelbon” och gör ett ordentligt hål i mitten.
- Placera bullarna på en bakpappersklädd plåt och låt dem jäsa i 15 minuter. Sätt ugnen på 200°.
- Pensla bullarna med ett uppvispat ägg och grädda dem i ugnen ca 15 minuter tills de är gyllene och genomgräddade.
- Låt bullarna svalna helt på galler och lägg sedan ett godisägg i varje hål. Sikta över florsocker vid servering.
Foto: Columbus Leth
Annons